Turniej wiedzy o pożarnictwie- wyniki

– To pierwszy turniej tej rangi, ponieważ związany jest przede wszystkim z 70. rocznicą Zawodowej Straży Pożarnej w Sokółce. Dotychczas były to turnieje pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”, szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego i krajowego. W chwili obecnej przez pandemię te konkursy zostały wstrzymane. W związku ze zbliżającymi, się niedzielnymi obchodami 70-lecia Zawodowej Straży Pożarnej i zawodów powiatowych, wspólnie ze Starostwem Powiatowym postanowiliśmy zorganizować konkurs dla dzieci i młodzieży, żeby podnieść rangę, żeby zapoznać młode pokolenie z pożarnictwem, z historią pożarnictwa, jak również z wiedzą ogólną na temat ochrony przeciwpożarowej – powiedział st. bryg. mgr inż. Dariusz Wojtecki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce
Korzystając z okazji, zapytaliśmy zebrane dzieci i młodzież o przygotowania do testu z wiedzy pożarniczej.
Młodzież z Zespołu Szkół w Suchowoli stwierdziła, że dość krótko przygotowywała się do turnieju. Każdy samodzielnie zdobywał niezbędne materiały i we własnym zakresie zdobywał tą wiedzę.
– Posiadanie wiedzy związanej z pożarnictwem jest bardzo pożyteczne, podnosi świadomość o udzielaniu pierwszej pomocy, którą później można wykorzystać w codziennych, nieplanowanych sytuacjach – podsumowała 16-letnia Patrycja.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce również samodzielnie szukali informacji przydatnych do turnieju, wybierając z ogromu materiałów to, co najważniejsze. Natalia(14 l.) i Monika (12 l.) stwierdziły, że wiedza pożarnicza przydaje się bardzo w życiu, ponieważ w nieprzewidzianych sytuacjach, dzięki niej jesteśmy bogatsi o pewne umiejętności i wiemy jak zachować się w danym momencie.
Z Zespołu Szkół w Sokółce delegowanych na turniej zostało dwóch młodych mężczyzn z klasy mundurowej i jedna uczennica. Zgodnie stwierdzili, że w ich przypadku udział w tym teście jest kontynuacją poprzednich, ogólnopolskich turniejów wiedzy pożarniczej, do których przystępowali. Część niezbędnych materiałów otrzymali od nauczycielki, część zdobyli sami. Ich zdaniem wiedza pożarnicza przydaje się zarówno w życiu codziennym, jak i przy różnego rodzaju wypadkach.
Siedemnastoletni Filip swoją przyszłość wiąże stricte z pożarnictwem, ma w planach studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Z kolei, w trakcie rozmowy z Klaudią, okazało się, że jest ona od ponad dwóch lar członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czarnej Wsi Kościelnej.
– Kiedy zaczęłam brać udział w ogólnopolskich turniejach wiedzy o pożarnictwie stwierdziłam, że ten temat bardzo mnie ciekawi i chciałabym wiedzę w tym zakresie pogłębiać, związać się jakoś z nim- przypomina dziewczyn.
Kiedy dowiedziała się o istnieniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, bez namysłu wypełniła odpowiednie dokumenty, przedstawiła swoje dyplomy potwierdzające udział w konkursach pożarniczych i zdobytą wiedzę, i w taki sposób zostałam przyjęta do zespołu.
– Na razie uczestniczę jedynie w różnorodnych ćwiczeniach: w komorze czy wysokościowych. Z kolei, z chwilą ukończenia 18 lat i zrobieniu kursu ratownika, będę mogła wstąpić w szeregi OSP – mówi z dumą Klaudia.
☹️☹️
Zofii i Julianowi z Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce, uczestnictwo w turnieju zaproponował nauczyciel. Przygotowywali się sami, trwało to miesiąc.
Krzysztof, 18-latek z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej, o turnieju dowiedział się również od nauczyciela. Miał bardzo miało czasu na przygotowania, bo zaledwie kilka dni, ale postanowił spróbować swoich sił. Uczeń uważa, iż uświadamianie młodych ludzi i przekazywanie im wiedzy z zakresu pożarnictwa jest bardzo ważne, ponieważ ogień jest bardzo niebezpiecznym żywiołem.
Oto wyniki Turnieju:
🔥Szkoły podstawowe, kl. 1-6