Zmagania traktorzystów oglądały tłumy

Wczoraj, w ramach Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie, jedną z głównych i niespotykanych dotąd atrakcji były V Podlaskie Wyścigi Traktorów, sygnowane marką Traktoriada – Traktorem Dookoła Świata. Tym samym zastąpiły one kultową bitwę truskawkową. Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Powiatu Sokólskiego.

Traktoriada to cykl imprez odbywających się od lat na terenie całej Polski. Od 2017 roku organizatorzy wykorzystują potencjał województwa podlaskiego, dzięki czemu zawody stały się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wyczekiwanych imprez w regionie.

– Idea wyścigów narodziła się z pasji do podróżowania połączonej z ciągnikami. Eskapada dookoła świata udowodniła, że traktor to nie tylko sprzęt rolniczy. To niezawodny pojazd, którym można zwiedzić świat i który wjedzie w miejsca, w które nie dotrze najlepszy samochód terenowy – wyjaśnił Marcin Obałek, organizator wyścigów i zarazem pomysłodawca Traktoriady – Traktorem Dookoła Świata.

To on, od blisko ćwierć wieku, bierze udział i organizuje niekończącą się podróż dookoła świata polskim Ursusem. Wyruszył w nią po raz pierwszy w 2002 roku, będąc jeszcze studentem poznańskiej Akademii Rolniczej. To miała być jedynie krótka przygoda, która trwa do dziś. Chęć przekazania szczypty tego przeżycia stała się główną motywacją do organizacji wyścigów traktorów.

W tym roku, pierwszy raz od wielu lat, nie odbyła się słynna bitwa truskawkowa. Zastąpiono ją Traktoriadą, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Impreza przyciągnęła tłumy widzów i zawodników nie tylko z regionu, ale także z dalszych zakątków Polski, w tym uczestników z Nieborowa (woj. łódzkie) i Podhala.

Mirosław Lech, wójt gminy Korycin, zapewnił, że Traktoriada na stałe wpisze się w program Dni Truskawki.

– Organizatorom wyścigów bardzo podoba się miejsce, a poza tym, tak jak kiedyś koń był symbolem wsi, tak teraz jest nim traktor. Wyścigi z ich udziałem pięknie wpasowują się w naszą imprezę – mówił wójt Korycina.

Widzowie mogli podziwiać zarówno zabytkowe ciągniki, jak i nowsze modele.

– Jesteśmy powiatem ziemskim i rolnictwo mamy we krwi. Traktoriada właśnie do niego nawiązuje. Dlatego niezmiernie się cieszę, że mogliśmy, jako Powiat Sokólski, wesprzeć organizację tej imprezy – powiedział starosta sokólski.

Impreza nie tylko promowała lokalną społeczność, ale również integrowała środowisko wiejskie z miejskim, przyciągając licznych widzów z okolicznych miast. Obserwujący pytani o wrażenia zgodnie twierdzili, że to bardzo widowiskowy pokaz. Wyjątkową atrakcją była dla nich możliwość obejrzenia zabytkowych traktorów, które na co dzień są niespotykane. Oglądanie maszyn sprawiło wielką frajdę najmłodszym widzom.

– Nigdy w życiu nie widziałem na żywo żadnego traktora, a tu jest ich tak dużo – mówił szczęśliwy Franek, który przybył na widowisko z rodzicami z Białegostoku.

Wielką atrakcją był także wyścig ciągników. Uczestnicy musieli jak najszybciej przejechać slalomem po wyznaczonej trasie, nie opuszczając żadnego z elementów, oraz wykonać inne polecenia zgodnie z wcześniejszym instruktażem (parkowanie, rzucanie widłami na odległość bądź gumofilcami do celu). Przed rozpoczęciem konkursu zawodnicy mogli zapoznać się z trasą i przejechać ją traktorem. Na zwycięzców czekały nagrody, które wręczyła, wraz z wójtem Korycina Mirosławem Lechem, członek zarządu – Bożena Jelska-Jaroś.

Współorganizatorem XXIX Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie był Powiat Sokólski.

Sylwia Matuk

fot. Damian Szarkowski