🎶📻 Koniecznie włączcie radiodbiorniki w niedzielę i dajcie się ponieść muzyce. W studiu Rembrandt w Polskim Radio Białystok wystąpi nasze Studio Poezja 🎶📻

– Na koncercie artyści zaprezentują kilka fragmentów musicalu „Ghost”, a także swoje indywidualne zdolności w wybranych przez siebie utworach, ze znanych światowych musicali. Nie może was zabraknąć – zachęca do wysłuchania koncertu, Rafał Supiński, instruktor Powiatowego Zespołu Studio Poezja.

Mowa o koncercie, który odbędzie się w w niedzielę, 15 stycznia o godz. 18. W Studiu Rembrant odbędzie się występ Zespół Powiatowy Studio Poezja. Radio Białystok będzie go transmitować na swojej antenie.

Powiatowy Zespół Studio Poezja działa już ponad dekadę. To grupa, dzięki której młodzi ludzie z Sokółki i okolic zakochują się w teatrze musicalowym.

– Musical jest wyjątkową formą, łączącą śpiew, taniec i aktorstwo w jednym przedstawieniu teatralnym. Dzięki temu człowiek o wrażliwej duszy zanurza się w ten świat i nagle uświadamia sobie, że nie może bez niego żyć. I tacy są właśnie artyści ze Studia Poezja – opowiada o grupie Krzysztof Zalewski, założyciel i instruktor w Powiatowym Zespole Studio Poezja.

Zaczynali od krótkich przedstawień szkolnych i kawiarnianych, gdzie prezentowali historie powstałe w ich głowach, przeplatane hitami ze scen musicalowych. Potem przyszła kolej na bardziej rozbudowane sceny w spektaklach z elementami choreografii i coraz większą scenografią. Tak też w 2015 roku wystawili na scenie wielki światowy hit „Nędznicy” (Les Miserables). Lokalna społeczność odebrała bardzo ciepło te przedstawienia, gratulując profesjonalizmu i dziękując za ogrom emocji.

Kolejne trzy lata to transformacja zespołu i budowanie go od nowa, ponieważ większość uczestników Studia Poezja rozpoczęła naukę na uczelniach rozsianych po całym kraju. W międzyczasie był też udział w kilku koncertach i występach okazjonalnych.

Dopiero w 2018 roku powstała grupa na tyle silna, że można było rozpocząć pracę nad następnym, poważnym spektaklem. Piotr Rećko, Starosta Sokólski widząc zaangażowanie i ogromny talent młodzieży, wziął zespół pod skrzydła Powiatu Sokólskiego, tym samym umożliwiając im dalszy rozwój.

I tak po trzech latach powstało przedstawienie „Dwa oblicza – Historia Dr Jekylla i Mr Hyde’a” oparte na światowym musicalu „Jekyll & Hyde”. Lokalna społeczność miała okazję obejrzeć pracę zespołu na kilkunastu występach. Jednak spełnieniem marzeń młodych aktorów było trzykrotne wystawienie dzieła w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Nabrali większego wiatru w skrzydła i po sukcesie zabrali się prężnie do pracy nad kolejnym tytułem. A jest nim musical „Ghost” oparty na znanym hicie kinowym „Uwierz w ducha” z Patrickiem Swayze i Demi Moore.

W 2022 roku szeregi zespołu zasilili kolejni instruktorzy. A mianowicie Rafał Supiński, absolwent PWST w Krakowie oraz uczelni w Czechach i Londynie, aktor i reżyser głównie OiFP, ale też innych teatrów w Polsce oraz Anna Kędyś-Arent, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, tancerka i choreografka.

Uczestnicy grupy wciąż się rozwijają i korzystają z profesjonalnych zajęć w Sokółce i w Białymstoku. Odbyli również 10-dniowe warsztaty, czerpiąc na nich z doświadczenia wielu znanych artystów polskiej sceny musicalowej.

opr. Sylwia Matuk
fot. Michał Heller