🥰🩸Możemy pobić zeszłoroczny rekord. Przyłączycie się?🩸💉

Wiecie, że właśnie trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa? Członkowie sokólskiego Klubu spotkali się w Starostwie.

– Klub jest młody, ale prężny. Sokółka wyróżnia się w zakresie krwiodawstwa i musimy trzymać ten poziom, a nawet go zwiększyć – zaczęła Lila Micun, Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Sokółce.

Mowa o Klubie Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża utworzonym przy Starostwie Powiatowym w Sokółce. Kluby HDK angażują nowych członków, propagują oddawanie krwi i działają na rzecz honorowego krwiodawstwa. W kraju są 922 takie kluby. Skupiają aż 52 tys. osób.

Od 22 do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa. To święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie przekazują potrzebującym cząstkę siebie, również w znaczeniu dosłownym. Polski Czerwony Krzyż chce w ten sposób docenić i uhonorować dawców krwi.

– Wszystkim znajomym i nieznajomym, którzy oddają krew, życzę, żeby byli zdrowi i mogli dzielić się krwią i osoczem. Gdybym uważała, że niesie to za sobą jakiekolwiek ryzyko, nie pozwoliłabym oddawać krwi swojej córce, synowi i wnuczce. Uważam, że krew to dar – podkreślała Lucyna Gremza, członek Zarządu Rejonowego PCK w Sokółce.

Dodała, że choć czasem można spotkać się z informacją, że w Polsce są zapasy krwi, to należy traktować ją z rezerwą.

Jak podkreśliła Lila Micun, krew jest bezcenna dla ratowania życia i zdrowia. Nie ma dotąd żadnej substancji, która mogłaby ją zastąpić. A jest konieczna przy operacjach, po urazach czy wypadkach komunikacyjnych.

Na szczęście mieszkańcy Powiatu Sokólskiego wiedzą, jak jest potrzebna.

– Mamy bardzo dużo dawców. Podejrzewam, że pobijemy zeszłoroczny rekord – cieszyła się Lucyna Gremza.

W 2022 roku tylko do końca października oddano w Sokółce krew ponad 2200 razy.

– W ostatnim czasie udało nam się kilka razy ściągnąć do starostwa i szkół krwiobusy. Od 24 października do 23 grudnia uczestniczymy w akcji służb mundurowych „Nasza krew – nasza ojczyzna” – wymienił działania, w które angażują się członkowie sokólskiego Klubu HDK, Krzysztof Pawłowski, jego prezes, a zarazem Kierownik Referatu Transportu w Starostwie Powiatowym w Sokółce.

W Sokółce punkt krwiodawstwa znajduje się przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Funkcjonuje w poniedziałki, czwartki i piątki. Od ostatniego poniedziałku wszystkie osoby, które oddały krew, otrzymują drobne upominki w postaci kosmetyków. Dostali je też członkowie sokólskiego Klubu HDK.

Kamila Białomyzy

Fot. Mateusz Matyszczyk