Mamy sposób na rozwój lokalnego rynku energii

W piątek przedsiębiorcy z Powiatu Sokólskiego rozmawiali o korzyściach ekonomicznych płynących z przystąpienia do Klastrów Energii.

Rozmowy dotyczące rozwoju lokalnego rynku energii odbyły się w Starostwie Powiatowym w Sokółce.  Chodzi o dwa Klastry Energii. Pierwszy to  Sokólsko-Białostocki, w którego skład wchodzą gminy: Supraśl, Krynki i Szudziałowo. Drugi to Klaster Energii Gmin Powiatu Sokólskiego. Należą do niego gminy: Dąbrowa Białostocka, Janów, Kuźnica, Nowy Dwór, Suchowola i Sidra. Koordynatorem obu Klastrów jest firma DOEKO Group Sp. z o.o. Funkcję Lidera pełni w nich Powiat Sokólski.

Uczestnictwo w Klastrze Energii niesie ze sobą szereg korzyści ekonomicznych. Do najważniejszych z nich należą: możliwość skorzystania z systemu opustowego (obniżenie do 25% kosztów opłaty dystrybucyjnej), obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej poprzez możliwość realizacji własnych inwestycji w Odnawialne Źródła Energii (OZE) lub bezpośredni zakup zielonej energii na preferencyjnych warunkach, możliwość skorzystania z dotacji dedykowanych wyłącznie uczestnikom Klastrów Energii czy uzyskanie pomocy w ocenie potencjału inwestycji w OZE na potrzeby własne przedsiębiorstwa.

Według ustawy o OZE klastrem energii określa się porozumienie cywilnoprawne, w którego skład mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego. Dotyczy ono wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV.

Kamila Białomyzy

fot. Elżbieta Rapiej

______________

Korzyści z przystąpienia do Klastra Energii, które mogą odnieść przedsiębiorcy, to m.in.:

1. Wsparcie w procesie inwestycyjnym w OZE dla przedsiębiorstwa;
  2. Dotacje dedykowane Klastrom Energii – podmioty, które nie działają w strukturach Klastra Energii, nie mają możliwości skorzystania z dotacji;
  3. Możliwość skorzystania z systemu opustowego – obniżenie do 25% kosztów opłaty dystrybucyjnej;
  4. Pomoc Koordynatora Klastra w ocenie potencjału możliwości budowy inwestycji w OZE na potrzeby własne przedsiębiorstwa oraz na potrzeby Klastra Energii – możliwość lokalnej dystrybucji energii na preferencyjnych warunkach dla innych Uczestników Klastra;
  5. Obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej poprzez możliwość realizacji własnych inwestycji w OZE czy bezpośredni zakup zielonej energii na preferencyjnych warunkach;
  6. Doradztwo w zakresie wykorzystania gruntów, powierzchni dachów pod inwestycje OZE (produkcja Energii Elektrycznej oraz Biometanu) – na potrzeby Klastra Energii lub Spółdzielni Energetycznej;
  7. Rozwój innowacyjności przedsiębiorstwa;
  8. Pozyskiwanie wsparcia inwestycyjnego i naukowego;
  9. Wzrost samowystarczalności energetycznej;
  10. Koordynacja techniczna między wytwarzaniem, dostarczaniem i wykorzystaniem energii elektrycznej.