I Sesja Rady Powiatu Sokólskiego

To był moment pełen uroczystości, ale także okazja do wyrażenia nadziei na owocną współpracę i podziękowania za udzielone zaufanie. Pierwsza sesja była więc nie tylko formalnym rozpoczęciem pracy nowej rady, lecz także symbolicznym początkiem nowej drogi dla powiatu sokólskiego

Świeżo wybrani radni Rady Powiatu Sokólskiego spotkali się dziś w gmachu Starostwa Powiatowego w Sokółce na pierwszych obradach sesji nowej kadencji. Oficjalnie rozpoczęli pracę na rzecz mieszkańców powiatu.

Na samym początku sesji wszyscy nowo wybrani radni złożyli ślubowanie, potwierdzając swoją lojalność wobec obowiązków, jakie na nich spoczywają, oraz oddanie służbie dla dobra wspólnoty. Ta ważna ceremonia podkreśla powagę ich nowej roli i zobowiązania wobec społeczności. Słowa „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu polskiego, strzec suwerenności i interesów państwa polskiego, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg” wybrzmiały z ust wszystkich radnych. W nowej kadencji 2024–2029 radnymi zostali: Adam Adaszczyk, Krzysztof Bach, Mieczysław Kazimierz Baszko, Jerzy Białomyzy, Adam Bojarzyński, Piotr Karol Bujwicki, Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, Stanisław Kopciewski, Krzysztof Krasiński, Paweł Łabanowicz, Kazimierz Łabieniec, Łukasz Owsiejko, Krzysztof Pawłoswki, Tomasz Potapczyk, Ewa Puszko, Piotr Rećko, Piotr Rygasiewicz, Mariusz Stefanowicz, Janusz Wałuszko.

Kazimierz Łabieniec rozpoczął pierwszą sesję w kadencji 2024–2029, przedstawiając porządek obrad, który został rozszerzony o wniosek 12 radnych. Następnie wybrano członków Komisji Skrutacyjnej: Adama Bojarzyńskiego, Stanisława Kopciewskiego oraz Ewę Puszko.

Po tym przeprowadzono nominacje na kluczowe stanowiska. Radni dokonali wyboru przewodniczącego, który będzie kierował obradami oraz koordynował pracę organu. Zgłoszono dwie kandydatury. Pierwszą był Krzysztof Krasiński, którego wytypował Piotr Rećko. Tym samym wyraził opinię, że jest to osoba o wieloletnim doświadczeniu samorządowym, ciesząca się ogromnym autorytetem i szacunkiem społecznym. Dodatkowo, był pierwszym przewodniczącym Solidarności Powiatu Sokólskiego w 1980 r. Według niego, jest to gwarancja należytego prowadzenia obrad sesji Rady Powiatu Sokólskiego, dlatego uważa, że powinien objąć tę funkcję.

Drugą kandydaturą było wytypowanie Mieczysława Kazimierza Baszki przez Piotra Karola Bujwickiego. Uważał on, że ten właśnie radny jest niewątpliwie najbardziej doświadczonym samorządowcem, politykiem i sportowcem. Dodał, że ta kandydatura zapewni sprawne przeprowadzenie obrad Rady Powiatu Sokólskiego.

Krzysztof Krasiński został wybrany na wiceprzewodniczącego większością głosów (12), co oznaczało, że od tej chwili prowadził obrady. Podziękował za zaufanie i zapewnił, że będzie służył powiatowi zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami, dodając że liczy na współpracę ze wszystkimi. Mieczysław Kazimierz Baszko również wyraził swoje uznanie, przyznając, że było to dla niego zaszczyt konkurować z tak szlachetną osobą, i pogratulował Krasińskiemu.


Następnie przyszedł czas na wybór wiceprzewodniczących rady. Krzysztof Krasiński zgłosił kandydaturę Krzysztofa Pawłowskiego, argumentując to jego długoletnią pracą w samorządzie i szeroką wiedzą, nie tylko historyczną. Z kolei Krzysztof Bach zaproponował Piotra Rygasiewicza, który już w poprzedniej kadencji wykazał się jako skuteczny samorządowiec i gwarant sprawnego prowadzenia obrad. Pierwszym wiceprzewodniczącym został wybrany Krzysztof Pawłowski, za co serdecznie podziękował, a Piotr Rygasiewicz pogratulował mu zwycięstwa. Na drugie stanowisko przewodniczącego zgłoszono Tomasza Potapczyka, który już w poprzedniej kadencji udowodnił swoją skuteczność na tej pozycji. Mateusz Adaszczyk natomiast zaproponował Krzysztofa Bacha jako doświadczonego zarówno w kierowaniu samorządem, jak i w dziedzinie oświaty. Tomasz Potapczyk zdobył dwanaście głosów, co pozwoliło mu objąć to stanowisko. Serdecznie podziękował za zaufanie, a jego konkurent pogratulował mu wygranej, zapewniając jednocześnie dobrą współpracę z jego strony.

Kolejnym punktem obrad był wybór starosty, który będzie kierował administracją powiatu, oraz wicestarosty, który będzie mu w tym pomagał. Wiceprzewodniczący Rady, Krzysztof Krasiński, zgłosił pierwszego kandydata na starostę, Piotra Rećko.

– Starosta przez dwie poprzednie kadencje udowodnił swoje umiejętności jako sprawny organizator i menedżer powiatu. Pod jego przywództwem nastąpił imponujący rozwój naszego regionu. Wykonano wiele inwestycji, a te już rozpoczęte są nadal realizowane – podkreślił Krasiński.

Drugim kandydatem na stanowisko starosty był Piotr Karol Bujwicki, nominowany przez Mieczysława Baszkę. A uzasadnił swoją propozycję, mówiąc, że ów kandydat to osoba o ogromnym doświadczeniu, sprawdzona, uczciwa, która pełniła funkcję prezesa LGD Szlak Tatarski i dwukrotnie wiceburmistrza Sokółki.

Po raz trzeci funkcję Starosty Sokólskiego objął Piotr Rećko. Gratulacje nie ustawały.

– To niesamowite uczucie być wybranym i obdarzonym zaufaniem. Liczę na wzajemny szacunek i rozwój naszego powiatu, w różnych obszarach, ponieważ uważam, że mamy wspaniałą Małą Ojczyznę, wspaniałych mieszkańców i kompetentną Radę Powiatu Sokólskiego. Chciałbym współpracować z każdym i dla każdego służyć. Jesteśmy do dyspozycji wszystkich mieszkańców – powiedział ze wzruszeniem Starosta.

Piotr Karol Bujwicki również podziękował wszystkim za oddane głosy, wyjaśniając przy tym, że wstrzymał swój głos, uważając, że sam na siebie nie powinien głosować. Pogratulował Staroście, deklarując współpracę.

Następnie nowo wybrany włodarz powiatu zaproponował kandydaturę Jerzego Białomyzego na stanowisko wicestarosty, opisując go jako osobę merytoryczną, sprawdzoną w wielu działaniach.

– Jest to osoba, która ciężko pracuje i oddana jest naszej Małej Ojczyźnie. Jego pochodzenie z środowiska prawosławnego ma dla nas duże znaczenie. Szanuję go jako człowieka i przyjaciela – dodał.

Jerzy Białomyzy został wybrany na wicestarostę kolejnej kadencji, zdobywając dwanaście głosów, za co serdecznie podziękował i zadeklarował współpracę z każdym, kto dba o dobro mieszkańców powiatu sokólskiego.

Wybrano także członków Zarządu Rady Powiatu Sokólskiego, których zadaniem będzie wspieranie i doradzanie przewodniczącemu w podejmowaniu decyzji. Piotr Rećko wskazał trzy osoby: Bożenę Jelską-Jaroś, Kazimierza Łabieńca i Łukasza Owsiejko.

– Każda z tych osób jest bliska i ważna dla powiatu sokólskiego. Wykazali się ogromnym zaangażowaniem w każdym przedsięwzięciu – powiedział Starosta, opisując każdego z kandydatów.

Dodatkowo, zaznaczył, że Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, poza tym, że jest jego przyjaciółką, jest także wybitnym rolnikiem. W Radzie i Zarządzie Powiatu wykazała się jako osoba wrażliwa, mądra, przedsiębiorcza i bardzo aktywna. Kazimierz Łabieniec to człowiek wybitny. Wspiera każdego, kto potrzebuje pomocy. Wyróżnia go niesłabnące poparcie społeczne, mądrość, spokój i opanowanie. Łukasz Owsiejko to z kolei osoba, która z wielkim zaangażowaniem oddaje się wykonywanym zadaniom. Dał się poznać jako wybitny prezes „Aresu”, samorządowiec pracujący na różnych płaszczyznach, budując, a nie dzieląc.

Bożenę Jelska-Jaroś poparło 15 radnych, Kazimierza Łabienca – 14, a Łukasza Owsiejko – 15 radnych. Nowo wybrani członkowie Zarządu Rady Powiatu Sokólskiego podziękowali za obdarzenie ich zaufaniem, deklarując jednocześnie wzorową współpracę dla dobra powiatu sokólskiego.

Początek formularza

Sylwia Matuk

Fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top