Moc atrakcji dla każdego

Plac przy kolegiacie św. Antoniego Padewskiego w Sokółce pomimo niesprzyjającej pogody zapełnił się dziś po brzegi sprzętem wojskowym i licznie zgromadzonym osobom. To za sprawą pikniku wojskowego połączonego z celebrowaniem Dnia Dziecka.

Po wizycie na ćwiczeniach, które przeprowadzają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej, żołnierze WOT oraz żołnierze wojsk sojuszniczych Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej pojawił się również na pikniku, aby oficjalnie go otworzyć.

Przekazał na ręce ochotników karty powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zaznaczając, że wciąż będą zachęcać młodych ludzi do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego, zapewniając im dobre warunki służby.

– Siły Zbrojne Sojuszu Północnoatlantyckiego są gotowe żeby zapewnić bezpieczeństwo ojczyźnie, bezpieczeństwo na całej wschodniej flance NATO. Z kolei zadaniem rządu polskiego jest zapewnienie tego, aby Wojsko Polskie było silne i sprawne, a następuje to poprzez jego rozwój liczebny oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt – podkreślił szef MON.

Dodał, że obecny proces wzmacniania polskich Sił Zbrojnych oparty jest na wnioskach płynących z wojny na Ukrainie. Jest również efektem potęgowania poszczególnych rodzajów sił, tych które są w stanie odpowiedzieć w sytuacji zagrożenia w sposób skuteczny.

Błaszczak rozmawiał też z żołnierzami i młodzieżą z klas mundurowych.

Zainteresowani mogli uzyskać wiele cennych informacji o funkcjonowaniu armii, zapisać się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w specjalnie przygotowanym punkcie rekrutacyjnym.

Można było także obejrzeć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, sprawdzić swoje zdolności strzeleckie czy też posilić się prawdziwą, żołnierską grochówką.

Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Były animacje, bańki mydlane, rzeźby balonowe, tatuaże brokatowe, kolorowe warkoczyki i malowanie twarzy. Organizatorzy zapewnili także dmuchane zjeżdżalnie i upominki. Nasze stoisko odwiedziło blisko 800 dzieci.

Sylwia Matuk

Fot. Agnieszka Sarosiek