Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych

„Nie dajcie się pokonać złym myślom. To tylko myśli. Wierzcie, że ludzie są dobrzy pomimo wszystko.” To słowa Basi Wnukowskiej, kobiety, która zapisała się w historii naszego powiatu. Basia odeszła, ale pamięć o niej jest żywa. Właśnie odsłonięto tablicę jej poświęconą.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej tablicy, upamiętniającej osobę, która była bohaterem dnia codziennego, która budowała naszą społeczność lokalną i robiła rzecz niezwykle istotną i pożyteczną. Basia była doceniana przez nas za życia, a teraz aby dać przykład młodemu pokoleniu, będzie obecna również na pamiątkowej tablicy – mówił  Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

W trakcie obchodów Dnia Kobiet w Zespole Szkół w Sokółce odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Barbary Wnukowskiej, kobiety będącej niemal ikoną naszego powiatu. Ta niesamowita postać odeszła kilka miesięcy temu po ciężkiej chorobie. Tablica powstała z inicjatywy Starosty Sokólskiego. Widnieje na niej portret Basi. Na jej prośbę kiedyś został stworzony przez Annę Jakoniuk.

–  Jestem niezwykle wzruszona i wdzięczna osobom, które chcą w tak piękny sposób zachować pamięć o mojej Mamie. Teraz widać jeszcze dobitniej jak ważna i znacząca była jej praca, jej działania, bo nie odeszły razem z nią – mówiła Paula Wnukowska, córka Basi.

Nagłe odejście jej mamy było dla niej i wielu innych ogromnym ciosem i pozostawiło pustkę nie do wypełnienia.

Barbara była absolwentką Liceum, wieloletnim pracownikiem SP ZOZ w Sokółce. Po pokonaniu nowotworu piersi z potrzeby serca została inicjatorką wielu działań prozdrowotnych i ambasadorką akcji profilaktyki nowotworowej wśród naszej społeczności.

To właśnie tu, w sokólskim Liceum nawiązała interakcję z młodzieżą. Była inicjatorem spotkań, na których dzieliła się z młodzieżą swoją siłą, wiedzą na temat profilaktyki, ale również swoimi słabościami.

Na uroczystości Piotr Rećko wręczył jej córce statuetkę i dyplom.  Barbara w Plebiscycie Sokoły 2019, zwyciężyła w kategorii „Osobowość”. Organizatorami plebiscytu było Stowarzyszenie „Towarzystwo Ziemia Sokólska” i Redakcja INFO Sokółka, przy współorganizacji ze Starostą Sokólskim.

– Pandemia nie pozwoliła nam na osobiste wręczenie nagrody Basi. Cały czas to odkładaliśmy. Teraz wiemy, że nigdy nie należy odkładać ważnych rzeczy na potem. Będziemy cię zawsze Basiu pamiętać, za to jakim byłaś człowiekiem, za twoją działalność i zaangażowanie – mówił Starosta wręczając nagrodę córce Barbary.

Paula nie kryła wzruszenia. Mama była dla niej wsparciem, otuchą, motywacją do działania. Była wzorem do naśladowania.

– Jestem pewna, że nie tylko ja ją taką widziałam. Dzisiejsza uroczystość pokazuje jak wiele osób inspirowała swoją postawą, swoimi działaniami, swoją ogromną siłą i wiarą w lepsze jutro- mówiła.

opr. Sylwia Matuk

fot. Maciej Białobłocki