Ruszyła świetlica integracyjno – edukacyjna dla dzieci

– Mam nadzieję, że czas spędzony w świetlicy w Białousach da tym dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zawiążą się nowe przyjaźnie, a gdy wrócą do swojej ojczyzny, będą go miło wspominać – mówił Jerzy Wilczewski, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego w Białousach.

W miejscowej Szkole Podstawowej została dziś otwarta świetlica integracyjno-edukacyjna dla dzieci z Ukrainy i z Białous. Uczęszczać do niej będzie 60 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Założeniem projektu jest integracja i edukacja wszystkich uczęszczających na zajęcia dzieci. – W ramach działań świetlicy dzieci będą miały zapewnioną opiekę i wyżywienie w czasie, gdy ich rodzice będą pracować – informowała Elżbieta Paszkowska , dyrektor Podlaskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku.

Świetlica czynna będzie w okresie wakacyjnym w godzinach od 8 do 17, od września w godzinach popołudniowych. Dzieci będą mogły liczyć na pomoc w odrabianiu lekcji oraz wsparcie psychologiczne. W programie placówki będą zajęcia edukacyjne z języka polskiego, ukraińskiego oraz angielskiego. Opiekę nad dziećmi sprawować będzie wykwalifikowana kadra Szkoły Podstawowej w Białousach, pedagog z Ukrainy oraz pielęgniarka. Działalność świetlicy zaplanowano do grudnia 2022 roku, sfinansuje ją Fundacja PepsiCo, a za jej organizacją stoi Polski Czerwony Krzyż.

W ramach programu na potrzeby matek i ich dzieci z Ukrainy zakupione zostaną produkty spożywcze, chemiczne, odzież i artykuły piśmiennicze.PepsiCo, Fundacja PepsiCo i Polski Czerwony Krzyż działają w zakresie pomocy ofiarom działań wojennych na Ukrainie. Działania realizowane będa w województwach: mazowieckim, lubelskim, podlaskim, zielonogórskim, zachodniopomorskim, łódzkim i wielkopolskim.

Świetlica w Białousach jako jedyna w województwie podlaskim otrzymała dofinansowanie.

Opr. Elżbieta Rapiej