Swoją obecnością udowodnili, że kochają Polskę

Siedmiuset uczestników zapełniło po brzegi plac przy naszym urzędzie. Wszyscy w barwach biało-czerwonych pobiegli dla Niepodległej. Było gwarno, wesoło i sportowo. A to wszystko w trakcie Powiatowego Biegu Niepodległości Sokółka 1918-2023

– Jesteśmy dziś biało-czerwonym zespołem, który chce powiedzieć jak bardzo kocha Polskę, i jak bardzo sport jest ważny w jego życiu. Dziękuję za waszą obecność – zainaugurował bieg Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Uroczyste otwarcie imprezy rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym pierwsi zawodnicy przystąpili do rozgrzewki.

Aż 700 mieszkańców powiatu sokólskiego wzięło udział w Powiatowym Biegu Niepodległości „1918 Metrów Wolności”, pod patronatem Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego. Organizatorami wydarzenia był Powiat Sokólski i Towarzystwo „Ziemia Sokólska”. Partnerem Strategicznym Województwo Podlaskie.

– Ten bieg ma być przede wszystkim dobrą zabawą i budowaniem pozytywnych relacji między sobą. Pogoda nam sprzyja, co również jest bardzo ważne. Brawa dla Polski, brawa dla wszystkich organizatorów. Zróbmy im hałas, bo włożyli w to wydarzenie mnóstwo pracy – kontynuował Starosta.

Podkreślił, że w skromniejszym wymiarze byłaby dzisiejsza uroczystość, gdyby nie Paweł Wnukowski, radny Województwa Podlaskiego, który postarał się o dofinansowanie w kwocie 35 tys. zł tego wydarzenia. Tym samym podziękował Marszałkowi Województwa za wsparcie tak ważnej inicjatywy. Słowa wdzięczności skierował również w stronę nauczycieli, którzy zachęcili przybyłą młodzież do uczestnictwa w zmaganiach.

Obecny na wydarzeniu Paweł Wnukowski, radny sejmiku wojewódzkiego zauważył, że obecność tak licznej grupy młodych ludzi napawa optymizmem i daje nadzieję, że kolejne lata w naszym kraju będą bezpieczne i wspaniałe.

– Dziękuję Staroście Sokólskiemu i wszystkim pracownikom zaangażowanym w organizację imprezy, bo dzięki takim postawom najlepiej motywujemy młodzież do przeżywania święta odzyskania niepodległości przez Polskę i uczymy ich prawidłowych postaw patriotycznych i miłości do ojczyzny. Taka forma obchodzenia święta jest bardzo potrzebna – mówił Wnukowski.

Przesłał zgromadzonym pozdrowienia od Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i podziękował za możliwość współorganizowania tak ważnego wydarzenia.

Także Jerzy Białomyzy, Wicestarosta podziękował młodzieży za tak liczne przybycie.

– Miło, że jesteście z nami. Biegnijcie dla Niepodległej. To, że tu jesteście świadczy, że kochacie swój kraj i lubicie sport – zauważył.

Celem imprezy było upamiętnienie 105. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie oraz promocja postaw patriotycznych poprzez wspólne świętowanie Dnia Niepodległości. Ponadto postawiono na popularyzację biegania jako najprostszej formy ruchu, propagowanie zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności.

– Dla Niepodległej biegną dziś wszyscy uczniowie z powiatu sokólskiego. Poprzez takie wydarzenia uczymy młodzież patriotyzmu, rozmiłowujemy w barwach biało-czerwonych. A robimy to poprzez promocje zdrowego stylu życia, poprzez sport. Żeby każdy niezależnie od tego czy para się sportem, czy robi to amatorsko wiedział, że warto stanąć na mecie i przebiec 1918 m wolności – dodał Starosta.

A w tym roku uczestnikom rozdane zostały również flagi Polski. Inicjatorem tego pomysłu był Krzysztof Pawłowski, radny powiatowy, historyk, patriota, człowiek który zawsze ma w sercu Polskę.

– Chcielibyśmy abyście po powrotach do domu naciągnęli je na drzewce i powiesili na swoich domach 11 listopada i sukcesywnie wywieszali je w każde narodowe święto. Niech ta flaga będzie właśnie waszym symbolem patriotyzmu – podkreślał Piotr Rećko.

Start i meta biegu umiejscowiona była przy Starostwie Powiatowym w Sokółce, a sam bieg odbywał się przy zamkniętym ruchu drogowym. Biegacze mieli do pokonania 1200 m, symboliczne 1918 metrów i 3836 metrów.

Nad sprawną organizacją i bezpieczeństwem czuwała policja, pogotowie ratunkowe z Białegostoku, wolontariusze z Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce i Zespół Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal, z kolei zawodnicy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary Starosty Sokólskiego. Na wszystkich czekał także ciepły poczęstunek po biegu.

Ogromne podziękowania za przygotowanie poczęstunku, słodkości i wody należą się: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce, Zespół Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Białostockiej oraz firmie KRYNKA Sp. z. o. o.

Dziękujemy też Sławomirowi Kołakowskiemu, Komendantowi Powiatowemu Policji w Sokółce, a także pozostałym funkcjonariuszom za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników biegu.

Powiat SokólskiWojewództwo PodlaskiePiotr Rećko

Sylwia Matuk