🎶💐Nasz Powiatowy Zespół Regionalny „Jemioła” pod dyrekcją Ewy Dębko odniósł sukces w Białymstoku

W ubiegłą niedzielę “Jemioła” wystąpiła w Książnicy Podlaskiej, w Białymstoku. Koncert był częścią programu 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w tym roku pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.

Po występie naszych artystów na portalu zawszepolska.eu pojawiła się bardzo pochlebna recenzja autorstwa Cezarego Dąbrowskiego.

“Zespół gra i śpiewa piękne rzeczy! Śpiewa i gra ładnie! Piękni, wspaniali, mądrzy, wrażliwi ludzie! Słuchałem i patrzyłem więc na wykonawców ze wzruszeniem, poruszeniem, zdumieniem, bo się w ogóle po nich takich cudnych wrażeń i rzeczy nie spodziewałem! Duża w tym wszystkim z pewnością zasługa pani Ewy Dębko, szefowej, założycielki, śpiewającej dyrygent. Dzielnie w tym wspiera ją jej mąż, pan Zbigniew Dębko, śpiewający i grający na gitarze. Ozdobą tego zespołu jest najmłodsza dama w tym gronie, śpiewająca, najbardziej urocza osoba w grupie.

No i Jan Starosta! Solista który wykonał piękną ukraińską pieśń – Nie płacz za mną – jeśli zginę. To pieśń patriotyczna, absolutnie na dzisiaj! Janek Starosta śpiewa ją bardzo ładnie, i zespół wspiera go w tym bardzo ładnie. Wrażenie jest wspaniałe, bardzo wzruszające. Brawo dla Janka i dla “Jemioły” – pisze pan Cezary. I co ważne, jest to tylko fragment zachwytu nad naszym Powiatowym Zespołem Regionalnym.

Co tu więcej dodać? Chyba tylko zdjęcia z koncertu 🙂 i kilka słów od Ewy Dębko.

Repertuar koncertu był różnorodny, ale tym razem zawierał głównie pieśni patriotyczne i historyczne, regionalne i ukraińskie. W związku z tym, że wydarzenie miało miejsce 17 września, w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, zawarto w nim m.in. utwór odnoszący się do obrony naszych granic – „Ballada kresowa o obrońcach Rzeczypospolitej”.

Zespół “Jemioła” prezentuje utwory stylizowane. Większość aranży pisze pani Ewa, rozpisuje też głosy, dyryguje i uświetnia występy grupy swoim pięknym głosem.

– W zespole mamy duży przekrój pokoleniowy, myślę, że to dobrze. Nie można pozwolić, żeby zespół się starzał. Nie nastąpi to, dopóki wciąż przychodzą nowi, młodzi ludzie – zauważa pani Dębko. Najmłodszy członek “Jemioły” ma około 12 lat, najstarszy ponad 80. To sprawia, że brzmienie dwudziestoosobowego zespołu jest bogate i świeże.

Najbliższy koncert Powiatowego Zespołu Regionalnego „Jemioła” planowany jest na październik. Kolejny na listopad. Tradycyjnie, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, “Jemioła” da kilka koncertów kolędowych, a w styczniu siódmy już koncert rocznicowy.

Patrycja A. Zalewska