🌲🍄🦌Postawiły na dary lasu i zrobiły furorę

Zaczęło się od konkursu ogłoszonego przez LP pn. „Natura od kuchni”, do którego aplikowały, spełniając wszystkie warunki. Wcześniej nie miały doświadczenia z kuchnią myśliwską, jednak w jej tajniki wprowadziła je doświadczona w tym temacie gospodyni, której mąż jest myśliwym.

KGW w Boguszach, bo o nim mowa, w sprzeczności do nazwy, składa się z par małżeńskich. Są tam więc gospodynie i gospodarze 🙂. Swoje potrawy pochodzenia leśnego zaprezentowali na Podlaskim Pikniku Rodzinnym w Sokółce. Ich stoisko było oblegane przez tłumy uczestników imprezy, którzy chcieli spróbować czegoś oryginalnego i całkowicie ekologicznego. Potraw z dziczyzny, leśnych owoców i ziół.

Pasztet z jelenia, z żurawiną, kiełbasa myśliwska z jelenia, konfitura z jarzębiny, tatar z jelenia, bigos z wkładką z jelenia, miody, przetwory z grzybów i wiele innych przysmaków można było skosztować na boguszewskim stoisku. Owoce, grzyby, zioła członkowie KGW Bogusze zbierają sami. Dziczyznę pozyskują od lokalnych myśliwych. Również pomysłowe, piękne i bardzo profesjonalnie przygotowane stoisko było wspólnym dziełem gospodyń i gospodarzy.

– To była burza mózgów. Postawiliśmy na jak największą ilość powiązań z lasem. Gdzieś wpadły mi w oko te grzybki na mchu. Wykorzystałyśmy ten pomysł, myślę, że jest uroczy – o przygotowaniu stoiska opowiada Katarzyna Tolko.

Projekt, w którym uczestniczyli, jest obecnie w fazie rozliczenia, ale KGW Bogusze już planuje wystartować w kolejnej edycji, jeśli taka będzie. Chcą nadal zgłębiać tajniki kuchni myśliwskiej. Jak twierdzą, jest to bardzo ciekawe doświadczenie. Mięso jest bardzo smaczne, zdrowe, a przede wszystkim w najlepszej jakości kategorii żywności spod znaku „bio”. Zwierzęta żyjące w naszych lasach nie są karmione sztucznymi paszami. Rośliny runa leśnego nie są nawożone czy traktowane środkami ochrony roślin.

– Mięso jelenia użyte do tradycyjnego bigosu, zupełnie zmieniło smak tej potrawy. Wszyscy na Pikniku zauważali tę różnicę i zachwycali się nią. Ja również potwierdzam, że wyszło bardzo smacznie. Warto próbować nowych smaków – przekonuje pani Kasia, która zapewnia, że po pierwszych doświadczeniach z kuchnią myśliwską, członkowie koła pragną wprowadzić ją do swoich domów na stałe.

Mimo tych wszystkich zalet, leśne produkty i kuchnia myśliwska wciąż pozostają mało znanym rarytasem. Konkurs „Natura od kuchni” ma to zmienić. Z pomocą Kół Gospodyń Wiejskich Lasy Państwowe chcą upowszechnić wiedzę o żywności pochodzenia leśnego. Konkurs promuje kreatywność, zdrowe odżywianie i łączenie tradycji z nowoczesnością, a przecież nikt lepiej niż lokalne gospodynie nie zna się na przygotowaniu tradycyjnych potraw z naturalnych produktów, zwłaszcza tych pochodzących z okolicznych lasów.

W Polsce jest kilkanaście tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich. W każdym regionie kraju są inne zwyczaje i tradycje. Także produkty leśne bywają różne w zależności od regionu Polski. Atutem naszego regionu są wspaniałe lasy i bogata, wciąż żywa tradycja.

Po zakończeniu Konkursu Lasy Państwowe planują zebrać przepisy i wydać je w formie publikacji „Dzika kuchnia. Dobre z lasu” – najlepsze regionalne, domowe przepisy wykorzystujące leśne produkty. Wyjątkowa książka kucharska z lokalnymi przepisami wiejskich gospodyń będzie dostępna m.in. w formie darmowego pliku pdf, do pobrania ze strony Lasów Państwowych

🌾🏘 Kilka słów o KGW Bogusze Powstało w 2018 r., kiedy ruszył rządowy projekt dotyczący kół gospodyń wiejskich. – Stwierdziłyśmy wówczas, że nie damy rady usiedzieć na miejscu, złożyliśmy z koleżankami koło i zaczęłyśmy działać. Ja mam w swoim domu doskonały wzór do naśladowania, ponieważ moja teściowa była kiedyś prezesem KGW i nawet zachował się jej zeszyt z przepisami z tamtego okresu – wspomina nasza rozmówczyni.

W tym momencie Koło tworzy 6 par małżeńskich. Panowie pomagają głównie w ciężkich, fizycznych pracach jak np. mieszanie bigosu w wielkim garnku. Są też pierwszymi degustatorami wszelkich potraw, co zapewne jest wyśmienita nagrodą za dobrze wykonane zadanie 🙂

W działania organizacji chętnie angażuje się także najmłodsze pokolenie. Pani Tolko ma nadzieją, że przez wspólne spędzanie czasu, gotowanie i przygotowywanie różnych ciekawych rzeczy złapią bakcyla i będą kontynuować tradycje.

❤️💐Za naszym pośrednictwem, Katarzyna Tolko chce w szczególny sposób podziękować seniorkom z Bogusz, które nigdy nie odmawiają pomocy, służą radą i dzielą się swoim bogatym doświadczeniem.

Patrycja A. Zalewska

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top