Dzięki Powiatowi w aż trzech jednostkach OSP pojawią się nowe wozy ratowniczo-gaśnicze

To Jaczno, Nowy Dwór i Kuźnica. Radni zdecydowali się dofinansować zakup pojazdów

– Bardzo proszę Radę o przegłosowanie uchwały. Samochód pożarniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jacznie przyczyni się zdecydowanie do podniesienia bezpieczeństwa osób mieszkających w gminie Dąbrowa Białostocka. Z mojego punktu widzenia jako mieszkańca tej gminy i jednocześnie członka Zarządu Powiatu Sokólskiego jest to nad wyraz ważne – powiedział w czasie sesji Jerzy Białomyzy, Wicestarosta.

W ostatnim czasie trzy gminy zwróciły się do Powiatu Sokólskiego z prośbą o udzielenie im pomocy finansowej na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Radni nie przeszli obojętnie wobec tych wniosków, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców: ich zdrowia, życia i mienia. Na dzisiejszej LXXVIII Sesji Rady Powiatu przegłosowali zatem trzy projekty uchwał. Na ich mocy jednostki OSP z Jaczna i Nowego Dworu otrzymają po 100 tys. zł dofinansowania, a straż z Kuźnicy aż 150 tys. zł na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

OSP w Jacznie często prowadzi działania na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz przy drodze wojewódzkiej nr 670. Do tej pory druhowie, których skupia, jeździli na akcje wyeksploatowanym, 36-letnim pojazdem. Możliwość korzystania z nowego wozu zwiększy więc skuteczność działań pożarniczych tej straży, a zatem wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa ludzi dotkniętych skutkami wypadków losowych.

Nowy specjalistyczny samochód już wkrótce będzie wyjeżdżał na akcje również z OSP w Nowym Dworze. Tej jednostce dotychczas służył stary i wysłużony, bo aż 48-letni wóz ratowniczo-gaśniczy. Ale korzystano z niego nie tylko w czasie pożarów czy wypadków.

– Jednostka OSP w Nowym Dworze bardzo wiele razy brała udział w akcjach związanych ze sprawami granicznymi, a te problemy nadal istnieją – zauważył Kazimierz Łabieniec, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego i mieszkaniec Nowego Dworu.

Zmiany na lepsze szykują się też w OSP w Kuźnicy, gdzie do tej pory używano samochodu z 1984 roku, a więc prawie 40-letniego.

– Dziękuję Zarządowi Powiatu Sokólskiego za to, że przyłączył się do zbiórki środków, które mają wspomóc tak ważną organizację pożytku publicznego, jaką są Ochotnicze Straże Pożarne, w zakupie ciężkiego wozu dla OSP w Kuźnicy. Wiemy, jak ogromną rolę odegrała ta OSP w sytuacji kryzysowej prawie dwa lata temu, kiedy była szturmowana granica – zauważył Krzysztof Pawłowski, radny Rady Powiatu Sokólskiego.

Kamila Białomyzy

Fot. Marcin Pogorzelski