„I jak mawiacie w waszym środowisku: tyle samo powrotów do domu co wyjść”

Tak winszował dziś policjantom Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski. Za nami uroczystości poświęcone policji. W Sokółce odbyły się na placu przed kościołem.

– Dziś każdy policjant to taki „bezpieczny nieznajomy”. Nie będzie w tym grama przesady, jeśli powiem, że funkcjonariusze noszący niebieskie mundury, to nasi przyjaciele. Przyjaciele, którzy myślą życzliwie o wszystkich. Myślą o bezpieczeństwie na ulicy i w domu. My, mieszkańcy powiatu sokólskiego, przekonaliśmy się o tym szczególnie mocno. Najpierw w pandemii, gdy nieśliście pomoc wszędzie tam, gdzie inni nie mogli dotrzeć, potem minionej jesieni, kiedy to zbrodnicza propaganda Łukaszenki próbowała dokonać zamachu na nasz kraj. Sprawiliście, że my, mieszkający najbliżej granicy, nie panikowaliśmy, nie czuliśmy zagrożenia, bo wiedzieliśmy jak nad nami czuwacie – tymi słowami zwrócił się do funkcjonariuszy policji, w dzień ich święta, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego.

Tegoroczne obchody Święta Policji upamiętniające 103. rocznicę powstania formacji odbyły się na placu przy kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Poprzedzone były uroczystymi nabożeństwami odprawionymi w Cerkwi Świętego Aleksandra Newskiego w Sokółce, a także w Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego.

W uroczystościach udział wzięła kadra kierownicza, mianowani policjanci na czele z młodszym inspektorem Sławomirem Kołakowskim, Komendantem Powiatowym Policji w Sokółce, przedstawiciele władz samorządowych w tym Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski, Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski, przedstawiciele innych służb mundurowych, wójtowie i burmistrzowie.

Uczestniczyli w nich również policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, w której służbę pełni 133 funkcjonariuszy Policji, w tym 30 kobiet i zatrudnionych jest 31 pracowników cywilnych.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia przez dowódcę uroczystości meldunku Komendantowi Policji o gotowości do rozpoczęcia uroczystej zbiórki. Następnie wprowadzony został sztandar Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Jako pierwszy głos zabrał Sławomir Kołakowski, Komendant Powiatowy Policji w Sokółce i przywitał przybyłych gości.

– Wymiar dzisiejszej uroczystości jest szczególny i wyjątkowy dla funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Świętowanie po tak trudnym i pracowitym roku pracy jest wyjątkowo ważne – rozpoczął komendant.

Jego zdaniem powiat sokólski jest powiatem bezpiecznym. Dodał, że osiągnięcie tych wyników nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i zaangażowanie pracowników policji. To dzięki nim funkcjonariusze nie musieli się martwić o zabezpieczenie logistyczne, o pracę sekretariatu tylko zająć się typową pracą policyjną.

Życzenia kolejnych lat bezpiecznej służby złożyli funkcjonariuszom również Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski i Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski.

Tradycyjnie wręczono również odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie policyjne. Nominacje na wyższe stopnie policyjne otrzymało 55 funkcjonariuszy. Ponadto dwóch funkcjonariuszy Policji odznaczono złotym medalem za długoletnią służbę, jednego, srebrnym medalem za długoletnią służbę, złotą odznakę zasłużonego Policjanta otrzymał jeden funkcjonariusz i dwóch – brązowe odznaczenia.

Święto Policji połączono dodatkowo z „Niebieskim Piknikiem”. Zgromadzeni obejrzeli prezentację sprzętu będącego na wyposażeniu Policji, pokaz wyposażenia innych służb mundurowych.

Sylwia Matuk

Fot. Mateusz Zalewski