Na mapie naszego powiatu pojawi się kolejny nowoczesny kompleks sportowy

Profesjonalne boisko, wyposażone w stałe i mobilne trybuny, oświetlone i zaopatrzone w zaplecze sanitarne, ma służyć nie tylko uczniom, ale też wszystkim mieszkańcom👍

– Jako Powiat Sokólski chcielibyśmy zachęcić młodzież do aktywności fizycznej poprzez uatrakcyjnienie naszej bazy sportowej. Celem jest to, by stworzone przez nas miejsce dawało młodym ludziom jak największe możliwości wykonywania ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz trenowania sportów grupowych, a jednocześnie przyciągało do prowadzonych przez nas placówek kolejnych uczniów – wyjaśnia Piotr Rećko, Starosta.

Staraniem Powiatu Sokólskiego przy Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce i Zespole Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce powstanie nowoczesny kompleks sportowy. Koszt jego budowy ma wynieść prawie 6 mln zł, z czego ponad 1 mln stanowi dofinansowanie z programu „Inwestycje w oświacie – wsparcie trwających inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego prowadzące jednostki systemu oświaty”. Prace mające na celu realizację tego zadania już ruszyły.

Ale ich efektem nie będzie po prostu zwykłe boisko służące podczas lekcji wychowania fizycznego. Ma być ono bowiem profesjonalnie wyposażone. Na jego terenie pojawią się na przykład stałe i mobilne trybuny, ławki, tablice wyników, dojścia, schody zewnętrzne, mury oporowe, piłkochwyty czy kosze na śmieci.

Nie do poznania zmieni się także otoczenie obiektu. W pobliżu nowiutkiej murawy powstaną na przykład parkingi i drogi dojazdowe. Remont czeka też zaplecze sanitarne i istniejące utwardzenia.

Inwestycja ma na celu stworzenie bazy sportowej do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego na najwyższym poziomie. Będzie służyć uczniom trzech szkół (bo mają z niej korzystać również wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce) oraz członkom Uczniowskich Klubów Sportowych. Umożliwi więc młodzieży trenowanie ulubionych dyscyplin i prowadzenie zdrowej rywalizacji na profesjonalnym obiekcie. A do tego jego usytuowanie na terenie szkoły pozwoli na korzystne dla uczniów zagospodarowanie przerw i zwiększy możliwości prowadzenia zajęć pozalekcyjnych.

Ale to nie wszystko. Mamy też świetną wiadomość dla tych z Was, którzy czasy szkolne mają już za sobą, a nadal kochają ruch na świeżym powietrzu. Albo dopiero chcieliby się do niego przekonać.

– Popołudniami i weekendy z boiska będą mogli korzystać także okoliczni mieszkańcy. Zapraszamy całe rodziny. To świetna alternatywa dla spędzania wolnego czasu przed komputerem czy telewizorem – podkreśla Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

W celu wydłużenia możliwości korzystania z infrastruktury w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w sezonie jesienno-zimowym, na obiekcie zainstalowane zostanie oświetlenie. A żeby zapobiegać możliwym przejawom wandalizmu oraz zapewnić miłośnikom rekreacji bezpieczeństwo, zainstalowany zostanie monitoring.

To nie pierwsza inwestycja tego typu realizowana z ostatnich latach. Powiat Sokólski sukcesywnie modernizuje bowiem wszystkie prowadzone przez siebie szkoły i placówki. Nowoczesne boisko powstało już na przykład przy Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej oraz Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce i SOSW.

– Budowa kompleksu przy ZS i ZSR będzie dopełnieniem bazy sportowo-rekreacyjnej naszych szkół. Już niedługo wszystkie one będą miały znakomite warunki do tego, by prowadzić w nich urozmaicone zajęcia wychowania fizycznego – dodaje Starosta.

Kamila Białomyzy

Fot. Maciej Białobłocki