Zdalna praca w dobie pandemii w Zespole Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce

W związku z ogłoszonym w całym kraju stanem epidemii,  wszyscy stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem jakim jest zdalne nauczanie. Nauczyciele, uczniowie i rodzice dokładają wszelkich starań, aby nauka w obecnej sytuacji była tak samo efektywna jak przed pandemią. Wymaga to ogromnego zaangażowania każdej ze stron. O metodach nauczania w trybie zdalnym oraz e-narzędziach wykorzystywanych do zdalnej komunikacji  poinformował nas dziś dyrektor ZSZ w Sokółce Grzegorz Zalewski.

„Praca zdalna w Zespole Szkół przebiega bez problemu, gdyż podczas pierwszej przerwy w nauczaniu stacjonarnym czyli od marca 2020 wdrożyliśmy się do tych właśnie zadań. Wtedy jako jedna z niewielu szkół w Powiecie Sokólskim wprowadziliśmy niemal wszystkie zajęcia zdalnie w sposób on-line na programie Zoom. Obecnie wdrażamy a w zasadzie wdrożyliśmy 2 tygodnie temu platformę Microsoft Teams i na tej platformie nauczyciele prowadzą zajęcia z uczniami. Otrzymaliśmy również z programów realizowanych przez Powiat Sokólski laptopy, które są wykorzystywane do zdalnej pracy. Aktualnie złożyliśmy wniosek do programu ,,Aktywna tablica” co ma zaowocować kolejnym przekazaniem laptopów tak potrzebnych przy zdalnej edukacji w szkole. Jeśli chodzi o zajęcia praktyczne to również odbywają się w sposób zdalny, natomiast z racji położenia naszej szkoły  w Powiecie Sokólskim, na terenach typowo rolniczych nie wszyscy uczniowie mają dostęp do internetu. Wystąpiliśmy do organu prowadzącego o uzupełnienie braków sprzętowych. Natomiast ci uczniowie którzy nie mają możliwości uczyć sie zdalnie mogą pojedynczo przychodzić do szkoły i uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych w szkole, gdyż dyrektor ma obowiązek takie zajęcia zorganizować. Wydaje mi się, że sprostaliśmy zadaniu i dalej będziemy je kontynuować.”

Opracował J.S

Foto Sylwester Pakuła