Jesteśmy potomkami bohaterów

Żaden naród w taki sposób nie poradził sobie z tak dużą liczbą uchodźców wojennych jak my, Polacy. Dziś pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, w dniu Święta Niepodległości, podkreślano to bezprecedensowe w skali świata wsparcie, jakiego udzieliliśmy Ukrainie. W centrum Sokółki zebrały się tłumy. Gdziekolwiek spojrzeć, powiewały biało-czerwone flagi. Tak mieszkańcy powiatu uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Sto cztery lata temu, jak feniks z popiołów, odrodziła się nasza państwowość – mówił w czasie dzisiejszych uroczystości rocznicowych Piotr Rećko, Starosta Sokólski, który jeszcze wielokrotnie zaakcentował swoją dumę z bycia Polakiem.

11 listopada 1918 roku na mocy rozejmu w Compiegne zakończyła się I wojna światowa. Tego dnia wojska niemieckie wycofały się z Polski i po 123 latach zaborów nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość.

Dziś w Sokółce w nieprzypadkowym miejscu, bo pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyły się obchody 104. rocznicy tego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Były przemówienia, składanie wieńców, a orkiestra grała „Rotę” i „Marsz pierwszej brygady”. Wszystko to działo się w obecności pocztów sztandarowych.

Obchody pod pomnikiem poprzedziła Boska Liturgia w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego oraz Msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego.

– Rok temu obroniliśmy nasze granice i pokazaliśmy, że jesteśmy potomkami bohaterów, ludzi, którzy zawsze będą walczyć o państwowość polską i o swoją ziemię – mówił Starosta Sokólski.

Dodał, że rola funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska i Policji jest tu nieoceniona, ale w obronę granicy włączyli się także zwykli mieszkańcy powiatu sokólskiego. Odniósł się też do obecnej sytuacji w Ukrainie i do postawy Polaków przyjmujących uciekających przed wojną Ukraińców pod swój dach i pomagających im w każdy możliwy sposób.

– Potrafiliśmy współczuć sąsiadowi, który był w potrzebie. Okazaliśmy niezwykłe serce, bez precedensu, na skalę światową. Nikt, żaden naród w taki sposób nie poradził sobie z tak dużą liczbą uchodźców wojennych jak my, Polacy. Dlatego jestem dumny, że jestem Polakiem – podkreślił Starosta.

Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski, również mówiła o sytuacji w Ukrainie. Przyznała, że ta wojna dobitnie pokazuje, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze, tylko musimy ją każdego dnia umacniać i pielęgnować.

– Silny naród to taki, który ma mocne fundamenty oraz jednoczy się zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. My w obliczu wojny w Ukrainie okazujemy solidarność nie tylko w sferze deklaracji, ale przede wszystkim czynu, bo rozumiemy, jaka jest cena niepodległości. Polska państwowość ma silne fundamenty, których nie uda się nikomu zburzyć – dodała Bogusława Szczerbińska.

Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych, by uczcić pamięć żołnierzy, którzy zginęli za ojczyznę. Po każdym wymienionym nazwisku zebrani odpowiadali słowami: „Chwała Bohaterom!”. Potem trębacz zagrał utwór „Śpij, kolego”, a delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zbigniew Awdziej, komendant Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy, w imieniu Andrzeja Jakubaszka, komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wręczył medal Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko. Przyznał, że to wyróżnienie stanowi to dowód wdzięczności za wieloletnią współpracę, okazane zrozumienie i nieocenioną pomoc otrzymywaną ze strony Starosty.

Uroczystość uświetniły występy mażoretek pod kierownictwem Katarzyny Bolesty i tamburmajorek, które przygotowała Andżelika Martyniuk. Podniosły charakter obchodów dodatkowo podkreśliły pieśni patriotyczne zagrane przez Powiatową Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół w Suchowoli pod dyrekcją Jarosława Szczerby.

Na uroczystych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zjawili się: Piotr Rećko – Starosta Sokólski, Jerzy Białomyzy – Wicestarosta, Bogusława Szczerbińska – drugi Wicewojewoda Podlaski, Tomasz Tolko – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Daniel Supronik – Dyrektor Wydziału Finansowego w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Zbigniew Dębko – Dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Andrzej Tomaszczyk – Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Katarzyna Nowak – Sekretarz Powiatu, Krzysztof Krasiński – przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Tomasz Potapczyk – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Krzysztof Pawłowski – radny Powiatu Sokólskiego, a także przedstawiciele służb mundurowych i jednostek organizacyjnych.

Kamila Białomyzy

Fot. Mateusz Matyszczyk

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top