Trwa festiwal z terapeutyczną mocą

– Karawana Bez Granic jest dla mnie symbolem łamania granicy polsko-ukraińskiej. Mam nadzieje, że przyjdzie taki moment, w którym złamiemy również granicę polsko-białoruską, nie będzie tego muru, tylko współpraca, przyjaźń i wzajemny szacunek. Wydarzenia, takie jak dzisiejszy festiwal mają służyć wychowaniu młodych ludzi w duchu tolerancji, szacunku i miłości  – mówił w Różanymstoku Piotr Rećko, Starosta Powiatu Sokólskiego. 

Właśnie zaczęła się tam XII edycji jednego z największych wydarzeń kulturalnych, skierowanych do młodzieży wschodniej części kraju. Kolejny raz różanostocka scena Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego im. św. Jana Bosko wypełniła się po brzegi artystami Karawany bez Granic i kultowymi zespołami.

– Ten festiwal to przede wszystkim wymiana kulturowa i artystyczna oraz spotkania z młodzieżą. Cieszymy się, że jako Salezjanie, od 100 lat pracujemy w Różanymstoku, prowadząc piękne, maryjne sanktuarium, a dodatkowo od ponad 20 lat prowadzimy Salezjański Ośrodek Wychowawczy. Praca z młodzieżą należy do naszego charyzmatu – stwierdził ks. Tadeusz Jarecki, inspektor Salezjanów z Warszawy.

Celem tego przedsięwzięcia jest zaszczepienie w młodych ludziach świadomości i dumy z własnej, niepowtarzalnej kultury oraz szacunku dla innych kultur, tradycji i religii. 

W tym roku organizatorzy wydarzenia położyli duży nacisk na spotkanie z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Festiwal skierowali przede wszystkim do nich, aby poprzez wspólną zabawę, muzykę, teatr zapomnieli o skutkach tragedii, jaka ich dotknęła.

– Wszyscy znamy sytuację, jaka panuje w sąsiednim kraju, w moim kraju. Z tego miejsca chcę bardzo podziękować z całego serca każdemu Polakowi, który wspiera i pomaga teraz Ukraińcom. Dziękuję, że otworzyliście dla nas swoje serca i swoje domy. Cieszymy się, że możemy być teraz z wami, jako wielka rodzina. Mam nadzieję, że ta integracja, miłość i radość będzie tylko wzrastać z każdym dniem i z każdym rokiem –  przemówił, nie kryjąc wzruszenia, Artem Maunilov aktor pochodzenia ukraińskiego, prowadzący warsztaty teatralne „Ciało i głos”.

Program festiwalu wypełniony jest po brzegi fantastycznymi zajęciami, odpowiadającymi różnym zainteresowaniom i pasjom. Dziś był taniec, piosenka, capoeira,  gra na instrumentach afrykańskich i wiele innych dziedzin. Zwieńczeniem każdego dnia warsztatów jest pokaz nabytych umiejętności poszczególnych grup treningowych i koncert młodych artystów. W tym roku na scenie zaprezentują się takie zespoły jak: Dagadana (Ukraina/Polska), Klezmafour (Polska) i Mascarimiri (Włochy).

– W Karawanie Bez Granic jesteśmy po to, żeby pomagać młodym ludziom, zarówno naszym polskim jak i tym przybyłym z Ukrainy, aby wychowywać młodego człowieka. Cieszę się, że młodzież tak znakomicie się tutaj bawi. Dziękuję Salezjanom za organizację tak ważnego wydarzenia – spuentował Starosta.

Ksiądz Tadeusz Jarecki podziękował  lokalnym władzom za piękną współpracę i pomoc w dziele wychowawczym młodego pokolenia. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Salezjańskie Inspektorii św. Stanisława Kostki w Warszawie oraz Salezjański Ośrodek Wychowawczy im. św. Jana Bosko w Różanymstoku.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Piotra Rećko,  Starosty Sokólskiego oraz Artura Gajlewicza, Burmistrza Dąbrowy Białostockiej. Dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Sylwia Matuk

Fot. Maciej Białobłocki

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top